Gastronomie na Ischii

Kuchyně ostrova je samozřejmě velmi blízká neapolitánské. V nabídce jsou hlavně zdejší tradiční speciality – především dary, poskytované čistým Tyrhénským mořem na dlouhých pobřežích ostrova. Skalnaté a písečné úseky nabízejí rozmanité rybářské úlovky: sardinky, tuňáky, mečouny, chobotnice, kalamáry, krevety, pražmy, tresky, mořské okouny, langusty, mořského ježka a bezpočet druhů rybích specialit, které jsou oblíbené jak mezi domorodci, tak návštěvníky ostrova.

ischia gastr

Rozmanité, ale přitom klasické, jsou způsoby přípravy rybích pokrmů: v žádném případě nesmí chybět rybí polévka, oblíbené jsou dlouhé tenké ploché nudle linguine nebo špagety se škeblemi (vongole) s rajčatovou omáčkou nebo in bianco (pouze s olivovým olejem, bez rajčat), těstoviny s mořskými plody nebo mořskými raky, linguine se slávkami jedlými (cozze) a s ovčím sýrem. Obzvláště byste neměli vynechat ančovičky (alici) okořeněné, smažené, obalené v těstíčku nebo naložené v soli.

Skoro každá restaurace nabízí typickou specialitu coniglio all cacciata (králíka na divoko). Podává se salát caprese (rajčatový salát s mozzarelou), lilek a porcované houby nakládané v oleji, parmazán, kapie nakládané v oleji nebo smažené.

A v neposlední řadě pizza, jedna z těch klasických je pizza Napoletana (rajčata, oregano, sůl, pepř), pizza Romana (rajčata, sardinky, mozzarella), pizza Margarita (rajčata, mozzarella). Název Margarita pochází z roku 1889, pizza byla pojmenována na počest královny Markéty Savojské, která pobývala v Capodimonte. Použité ingredience, rajčata, mozzarella a bazalka symbolizují italské národní barvy.

Sladkosti a různé zákusky se pečou v každé pekárně na ostrově, zajímavostí je moučník Babá – nadýchaný piškotový moučník uvnitř plněný šlehačkou, krémem nebo také citronovým likérem (limoncellem), Boží milosti – plněné taštičky z listového těsta podávané s náplní nebo bez, dorty, zdobené dle fantazie cukráře: tiramisu, caprese (čokoládový dort s ořechy), krémové řezy, citronové zákusky. Jablkový závin a pastiera (listové těsto, plněné krémem s kandovaným ovocem) jsou typickými ostrovními sladkostmi podávanými hlavně o Velikonocích.

Musíme zmínit výborná místní vína. Úrodné vinice se nacházejí pod úpatím Monte Epomea a mezi vesnicemi Panza, Ciglio, Serrara, Cimmentorosso. Z bílých připomínáme: Biancolella, Forastera, Piéllero, Cimmento rosso a Frassitelli, z červencých Per´e Palummmo a Nontecorvo od společnosti Casa D´Ambra a don Alfonso, Epomeo a Pizzavino od společnosti Parrzzo. Vinařská společnost Casa D´Ambra je od roku 1987 také výrobcem šampaňského Kalimera.

Mezi ostrovními likéry nechybí Limoncello, vyráběné z citronové kúry, naložené v alkoholu s cukrem. Pak Cremoncello (krémový citronový likér), Fragolino (jahodové víno) a další známe likéry Amarichiisa, Rucolina a Rosolino, vyráběné z místních bylinek.

 

Termální parky na Ischii

Poseidonovy zahrady

Jeden z nejkrásnějších parků ostrova se nachází v části Forio. Naleznete zde celkem 22 bazénů s minerální vodou o teplotě 28°C až 40°C. Vedle termálních bazénů zde najdete také bazén s mořskou vodou, dětské bazénky, Kneipovy bazény, Japonský bazén, saunu, masážní křesla atd.

Poseidonovy zahrady leží přímo u moře a mají také soukromou pláž (část pláže Citara – 500 m dlouhá). Slunečníky a lehátka jsou v celém komplexu i na pláži k dispozici zdarma. K dispozici je Vám také několik taveren, sprchy, toalety, převlékárny a šatny zdarma.

Termální park Negombo

Komplex bazénů se nachází přímo na pláži v jednom z nejkrásnějších zálivů San Montano. Celkem zde najdete 13 bazénů s termální mořskou vodou, ve kterých můžete plavat nebo využívat hydromasáží. Dále zde najdete kosmetické centrum, turecké lázně, bary a restaurace, mini club pro děti a malý obchod.

Vše je v nádherné květeně obklopené stromy.

Termální park Nitrodi

Přírodní park Nitrodi Vám nabízí možnost osprchovat se léčivou termální vodou, která je jedinečná díky svým blahodárným účinkům na pokožku. Stimuluje regeneraci tkání, má velmi silné hojivé účinky a navíc po sprchové terapii bude Vaše pokožka krásně hladká a hedvábná. Pro ještě silnější léčivé účinky je v parku Nitrodi k dispozici přírodní aromatická cesta, která pomáhá léčit respirační onemocnění a stimuluje kardiovaskulární, oběhový a imunitní systém. Proto po sprchové terapii doporučujeme projít se parkem a dotýkat se aromatických rostlin: rozmarýn, šalvěj, levandule, tymián, myrta, vavřín atd. Pramen Nitrodi léči také žaludeční problémy a pročišťující účinky, v baru Vám namíchají velmi chutnou a osvěžující granitu z aromatických rostlin, medu a čerstvé vody Nitrody.

Nabídka výletů

Okružní jízda kolem ostrova

Ischie, největší ostrov v Neapolském zálivu, bohatý na historii, zajímavé památky, kostely a proslavený díky vývěru mnoha termálníh vod. Okružní jízdá Vám umožní poznat charakteristická místa s vyhlídkami a přírodní krásy, které bychom jinde těžko hledali. Během jízdy bude krátká přestávka na opravdové italské kapučíno (cca 2,50€), zastávka v Sant´Angelu – bývalé rybářské sídlo. Ochutnávka likérů: limoncella, meloncella, rucola pro odvážné i něco více s možností zakoupení. Hned po snídani nebo odpoledne si Vás vyzvedne průvodce v blízkosti Vašeho hotelu.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny

Pompeje/Vesuv

pompeje

V brzkých ranních hodinách transfer do přístavu a nalodění na trajekt v 6:40h. Příjezd na pevninu do Neapole. V programu 2-2,30h prohlídka s výkladem po archeologickém objektu. Přestávka na oběd – turistické menu cca do 15€. Výstup na Vesuv z kóty 1.000m.n.m. – cca 3.000 kroků tam a zpět. Možnost nahlédnutí do kráteru o průměru 600m a hloubky až 200m. Návrat do hotelu cca kolem 19h.

Doba trvání výletu: cca 8 hodin

Amalfitánské pobřeží – autobusem

amalfitanske pobrezi

Sorrento: překrásné městečko ukryté v nádherné přírodě, vystavené na skaliscích nad mořem. Úzké uličky, malé obchůdky nabízející řemeslnické výrobky dřeva, výrobu olivového oleje, symbolem jsou Sorrentské citrony. Dechuberoucí vyhlídky na křišťálové moře – to vše a ještě mnohem více charakterizuje okolí a samotné městečko. Amalfi: bývalé sídlo biskupů a jedna ze čtyř slavných námořních republik. Právě zde vynalezl Flavio Gioia buzolu. Nejznámější památkou je chrám – Dumo di S. Andrea. Dále slavné pro výrobu papíru. Ravello: město Richarda Wagnera, nachází se ve výšce 315m.n.m. na pohoří hor Lattari. První osídlení v 6. st. n.l. Římany. Odjezd v brzkých ranních hodinách cca v 6h od hotelů, odpolouváme trajektem cca 6:30h.

Doba trvání výletu: cca 8 hodin

Bájný ostrov Capri

capri

Capri je fascinující a romantický ostrov (cca 11km²) z doby antické, již římský císař Augustus a po něm tiberius si tento ostrov oblíbili a zvolili pro svůj pboyt. Výlet na ostrov Capri je jedinečná příležitost pro prohlídku toho, co mnozí považují za jeden ze sedmi divů světa. Příjezd na Capri po cca hodinové plavně, přeprava minibusy z přístavu Marina Grande na Anacapri. Prohlídka Villy S. Michele s nádherným parkem, prohlídka kostelíčka S. Michele – známého pro svoji majolikovou podlahu. Přestávka na oběd a přejezd do centra ostrova obce Caqpri na prohlídku známého náměstíčka „La Piazzetta“, procházka do veřejného parku a odtud pohádkové výhledy na skalnaté obry „Faraglioni“ a nejkrásnější uličku vystavěnou do mohutných skal „Via Krupp“.

Doba trvání výletu: cca 8-9 hodin

Giro x Cantine – okruh po vinných sklepech

Dopoledne zaměřené na objevení antických tradicí výroby vína a ischitánské kulinářství. Mezi různými ischitánskými tradicemi – tou nejstarší je určitě produkce vína, zvláště Ischia Bianco Biancolella a FRorastera. Toto dopoledne bude věnované návštěvě několika typických sklepů, některé ze 16. st. vytesané do zeleného tufu. Budeme společně se zemědělci, kteří nám představí všechny techniky antické i současné produkce. Odjezd od hotelu bude mezi 9:30 – 10:00,h, navštívíme 3 sklepy, které se nacháhí mezi Serrarou Fontanou a Panzou. V každém sklípku bude ochutnávka vína a typických místních specialit. Vždy za doprovodu živé hudby.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny

Monte Epomeo a muzeum

monte epomeno

Sportovně laděný výlet přírodou Ischie, nenáročný. Ráno po snídani transfer z hotelu a odvoz do nadmořské výšky cca 600m. Odtud výstup na nejvyšší vrchol ostrova Monte Epomeo 787m. Krásné vyhlídky z vrcholu na celý ostrov. Poté sestup stejnou cestou a transfer do Muzea – moderní dům vytesaný do tufu. Návrat do 13:00 na hotel.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny

Večerní posezení u vína

Po večeři transfer do klasického ostrovního sklípku, vytesaného do tufu a vystaveného z lavovotufového kamena. %Ceká Vás nezapomenutelný večírek plný zábavy, celý večer Vás budou obveselovat místní hudebník a český doprovod. Poslech klasické napoletánské hudby, během večedra Vám bude nabídnuto občerstvení a neomezená konzumace domácího vína. Po ukončení cca v půlnoci – transfer do hotelu.

Doba trvání výletu: cca 3-4 hodiny

Koupací výlet – lodička

Sraz účastníků v přístavišti v cca 9:00h. V programu okruh kolem ostrova, koupání v čarokrásných zátokách s obědem a nápoji.

Doba trvání výletu: cca 6 – 8 hodin

Pěší procházka po historické Neapoli

napoli

V ranních hodinách transfer od hotelu, nalodění na trajekt v cca 6:30h. Příjezd do Neapole na molo Porto Massa, odtud procházka k hlavnímu kostelu Svatého Gennara, dále po známe uličce Spaccanapoli (ulička betlémů, rozděluje Neapol na dvě části), návštěva kláštera Svaté Kláry – možnost prohlídky klášterních zahrad, vstupné cca 5€, přestávka na Napoletánskou pizzu na náměstí Gesú  Nuovo. nakupování na hlavní obchodní třídě Via Toledu. Prohlídka nejkrásnějšího náměstí Plebiscito, baziliky Svatého Františka, výklad o Královském paláci a divadlu San Carlo. Prohlídka skleněné galerie Umberto I., poté hrad Maschio Angioino – 3. královská rezidence rodu Anjou. Dále radniční náměstí, s pohledem na archeologické vykopávky. Zpět trajektem v cca o 14h.

Doba trvání výletu: cca 6 hodin

Zámek Caserta a Neapol

Caserta

V ranních hodinách transfer od hotelu, nalodění na trajekt v cca 6:30h. Příjezd do Neapole na molo Porto Massa, odtud transfer autobusem k zámku Casserta – sídlo rodu Bourbonů – Karla III., vybudován v 17. st., prohlídka královských komnat a královského parku. Prohlídka nejkrásnějšího náměstí Plebiscito, baziliky Svatého Františka, výklad o Královském paláci a divadlu San Carlo. Prohlídka skleněné galerie Umberto I., poté hrad Maschio Angioino – 3. královská rezidence rodu Anjou. Volno a nakupování. Zpět trajektem kolem 16/17h.
Doba trvání výletu: cca 8-9 hodin.

Aragonský hrad a Ischia Ponte nebo pramen Nitrodi

aragorn

Hned po snídani nebo odpoledne si Vás vyzvedne průvodce v blízkosti Vašeho hotelu. Transfery z hotelů do Ischia Ponte, společná procházka, výklad historie o hradu. Návštěva hradu s českým průvodcem – cca 2,5h. Aragonský hrad je největší historickou památkou na ostrově Ischia, první výstavba byla zahájena již v roce 474 př.n.l., největší rozkvět za vlády rodu Anjou, poté Aragoni, Svévové, Bourboni. V současné době je hrad v soukromém vlastnictví. Poté transfer do Barana – část Buonopane a návštěva pramene Nitrodi, možnost načepování léčivé vody a zakoupení kosmetik z tohoto pramene.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny

Monte Epomeo a kamenné domy Falanga

Trekking pro zkušené a dobře sportovně vybavené turisty. Sportovně laděný výlet přírodou Ischie. Ráno po snídani transfer z hotelu a odvoz do nadmořské výšky cca 600m. Odtud výstup na nejvyšší vrchol ostrova Monte Epomeo 787m. Krásné vyhlídky, na vrcholu přestávka na odpočinek. Poté sestup směr Falanga – prohlídka kamenných domů (z 15. – 17. st. – ochrana obyvatel před piráty). Sestup lesy Frasitelli na místo setkání s řidičem – transfer do hotelu. Návrat do 13:30 na hotel.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny.

Koupání v zálivu Sorgeto a pizza party

sorgeto

Koupací výlet s kulinářskými zážitky. Dopoledne transfer z hotelu a odvoz do zálivu Sorgeto, koupání cca 3h, vaření vajíček a relax. Poté transfer do restaurace/pizzerie – neomezená konzumace vody, vína a pizzy. Každý klient si může udělat svou vlastní pizzu za pomoci kuchaře. Návrat do 17:00 na hotel.

Doba trvání výletu: cca 4 hodiny.

Koupání a poznání ostrova Procida

procida

Ranní transfer z hotelu do přístavu Ischia Porto, setkání s delegátem a odplutí na ostrov Procida -  cca 30 min plavby, výstup v přístavu Marina Grande, pěšky prohlídka ostrova, procházka na vyhlídku k Terra Murata – pevnost a prohlídka kostela Archanděla Michaela. Poté sestup na pláž a koupání na pláži s černým lávovým pískem.

Doba trvání výletu cca 8 hodin

Mapa: Ostrov Ischia

Na mapě jsou vyznačené kapacity fede icon, které nabízí CK Fede.

Mapa je interaktivní, můžete si jí přepnout do satelitního módu a využít funkce Street View.

 

Ostrov Ischia - fotogalerie

1
10
3
 Mg 2609
 Mg 2730
 Mg 2836
Aragonsk Hrad
Casamicciola Terme
Citara
Forio   Porto
Img 0743
Img 1877
Lacco Ameno   Monte Vico
Maronti
P4258546
P5093666
P5222793
P8159830

Ostatní fotky

Ischia - fotogalerie

1
10
2
3
4
5
6
7
9
 Mg 2609
 Mg 2689
 Mg 2730
 Mg 2836
Aragonsk Hrad
Barano   Pramen Nitrodi
Barano Nitrodi
Barano
Casamicciola Keramika2
Casamicciola Terme   Loasi Castiglione
Casamicciola Terme
Citara
Citrony Ischia
Forio   Porto
Forio 2
Forio Panorama
Forio Pstav
Giro Isola Lodn Okruh Jolly
Il Fungo
Img 0077
Img 0149
Img 0264
Img 0743
Img 1849
Img 1877
Ischia Porto   Caremar
Ischia Porto   Riva Destra 2
Ischia Porto 2
Kostelk S. Maria Del Soccorso
Lacco Ameno   Monte Vico
Lacco Ameno   Negombo
Lacco Ameno
Maria Living Party 119
Maronti 2
Maronti
P4258546
P5093230
P5093297
P5093308
P5093616
P5093666
P5130445
P5222793
P8159828
P8159829
P8159830
P8209609
Panorama Severozpadn Pobe
Sant Angelo   Erstv Va
Sant Angelo 3
Sant Angelo 4
Sant Angelo
Sant Angelo6
Tropical038

Ostrov Ischia

Ostrov Ischia se nachází v jižní části Itálie, kterou obklopuje Tyrhenské moře, v Neapolském zálivu, v oblasti Kampánie. Ostrov je sopečného původu, poslední činnost sopky byla zaznamenána v roce 1301. Ischia, se svojí rozlohou 46,33 km2, je největším, nejkrásnějším a nejslavnějším ostrovem v Neapolském zálivu. Letní dovolená na tomto ostrově je velmi vyhledávaná.

Ischia je vzdálena od Capri cca 33 km, od ostrova Procida cca 8 km, od přístavů Neapol a Pozzuoli 18 km. Žije zde cca 60 tisíc obyvatel, ale tento počet mnohonásobně narůstá během letní sezóny. Z letadla má ostrov Ischia téměř kruhový tvar, ale z moře vypadá jako kužel, jehož špičku tvoří dnes již vyhaslá sopka Monte Epomeo s výškou 789 m. n. m., která je nejvyšší horou ostrova. „Zelený ostrov“, jak mu je také přezdíváno pro jeho bujnou vegetaci, učaruje každému a bude to jistě velmi romantická letní dovolená.

Ischia je ostrovem plným krás, památek a zajímavostí. Největší raritou jsou zázračné termální a minerální prameny, které slouží k udržení zdraví a léčbě mnoha nemocí. Těchto přírodních léčebných vod bylo poprvé využito k terapeutickým účelům již ve starověku. Ostrov Ischia se pyšní svými více než sty horkými a studenými prameny, které jsou denodenně spolu s léčivým bahnem využívány k procedurám při léčbě pohybového ústrojí, bronchitidy, ženských nemocí, pohybového ústrojí aj. K terapiím patří ozdravné koupele, bahenní zábaly, inhalace a další léčebné a kosmetické procedury (např. pleťové masky, léčebné a kosmetické masáže aj.). Před absolvováním léčebných procedur je nutné uhradit povinnou lékařskou prohlídku, cca 28–55 €. Využívání termálních bazénů je ve všech hotelech zdarma, návštěvy místních lázní jsou za poplatek. Vaše letní dovolená v této části Itálie bude nejen relaxace, ale i ozdravení.

Itálie turismem žije, proto i zde najdete vysoce kvalitní služby, ubytování všech kategorií, společenskou zábavu a sportovní vyžití. Letní dovolená v Itálii, to je čisté moře, pláže a příjemná přátelská atmosféra. A právě fantastické moře a pláže tohoto malebného ostrova, půvab historických měst, všudypřítomné přístavy se svou jedinečnou atmosférou, vyhlášená kuchyně, to vše je dobrým důvodem vybrat si zájezd právě v této části Itálie.

Ostrov Ischia

Doprava na Ostrově Ischia

Ostrov není velký. Obvod měří asi 39 km a všechna hlavní centra ostrova spojuje jediná silnice. Dvě hlavní linky se pohybují po této silnici buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Doprava je pravidelná, velmi častá a většina zastávek i autobusů je vybavena informačním systémem – monitorem, který informuje cestující o poloze autobusu, zastávkách a čase, kdy přijede další spoj.

S pevninou je ostrov spojen trajektovou dopravou. Trajekty nejčastěji odjíždějí z přístavu v Ischia Porto a končí v neapolském přístavu nebo přístavu Pozzuoli. Z ostrova je také přímé spojení na nedaleký ostrov Capri.

Důležitá centra na ostrově

Ischia

Ischia je nejdůležitějším centrem a zároveň hlavním městem ostrova Ischia. Město je rozdělené na dvě časti – Ischia Porto (přistav) a Ischia Ponte (most). Ischia patři k nejrušnějším místům na ostrově, nabízejícím různá lákadla, např. piano-bary, diskotéky, typické rybí restaurace a mnoho obchodů mezi slavnou uličkou Via Roma a Corso Vittorio Colonna. K nejnavštěvovanějším historickým památkám patří dominanta města, Aragonský hrad, který si určitě nenechte ujít.

Forio

Forio leží na západní straně ostrova Ischia, která je více vzdálená od Neapole. Okolí je velmi bohaté na přírodní zajímavosti. Zdejší vinaři zajišťuji až 60 % celkové ostrovní produkce vína, proto tuto část ostrova charakterizuji především terasovité vinice. Forio je i rybářské městečko, které si dodnes zachovalo původní ráz starobylého města se středověkými uličkami a náměstíčky, domy s barevnými nebo lávovými fasádami. Téměř na každém kroku najdete starobylou kapličku nebo kostel. Mezi nejznámější patři sněhobílý kostelík Santa Maria del Soccorso. V blízkosti města Forio se nacházejí dvě nádherné pláže Citara a Cava dell‘isola, rovněž i termální prameny, ve kterých je možné celodenní koupaní. K prohlídce láká i návštěva překrásné zahrady „La Mortella“ hudebníka W. Waltona, která je v současně době otevřená pro veřejnost.

Číst více

Lacco Ameno

Je významné lázeňské městečko, zároveň i významné archeologické centrum ostrova Ischia, kde byly objeveny pozůstatky starověké řecké civilizace. Tyto památky je možné shlédnout v místním muzeu. Město Lacco Ameno charakterizuje známý skalní útvar v moři ve tvaru houby tzv. „FUNGO“.

Číst více

Casamicciola Terme

Diky své bohaté zásobě minerálních a termálních pramenů bylo toto městečko Casamicciola Terme prvním turistickým centrem na ostrově Ischia, navštěvovaným mnoha známými osobnostmi, mezi které patřili např. Giuseppe Garibaldi, Henrick Ibsen aj. K zajímavým místům, které stoji za to navštívit, se řadí i místní továrna keramiky „Fratelli Mennella“, rovněž observatoř „L‘Osservatorio Geofisico“, postavená po zemětřesení v r. 1883, které kompletně zničilo město Casamicciola Terme.

Číst více

Sant' Angelo

Malá rybářská vesnička ležící v nejjižnější časti ostrova Ischia, bývá též označována za nejromantičtější místo na celém ostrově Ischia s pohádkovou atmosférou. Bílé domky jsou od sebe oddělené úzkými uličkami, které lákají k nezapomenutelným romantickým procházkám. Většina turistů ostrova Ischia, kteří nechtějí, aby jejich letní dovolená byla jen "lenošení" u moře, plánuje své zájezdy právě do tohoto městečka.

Číst více

Serrara Fontana a Barano

Dvě malé obce s původní venkovskou architekturou a tradicemi. Tato městečka představují typicky podhorské prostředí s průsmyky a známou stezkou, která vás dovede až na vrchol hory Monte Epomeo. Barano je charakteristické svým antickým akvaduktem, zvaným Pilastry. K ochutnání rozhodně doporučujeme skvěle místní rybí speciality, citrónový liker LIMONCELLO, epomejské bílé a červené víno a výbornou italskou zmrzlinu.

Číst více